GÖZ ALTI LEKELERİNE DOGAL ÇÖZÜM NEDİR?

Göz altı lekelerine dogal çözüm nedir?Göz altı halkaları nasıl geçer: Göz altı halkalarına bitkisel çözüm

Göz altı morarmaları vücut susuz kaldığında çok daha fazla belirginleşir, bu nedenle günde en az 1.5 – 2 lt su içmeye özen gösterin, yaklaşık 7 su bardağı kadar diyebiliriz.

Göz altı morarmalarına çözüm olarak aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz üzüm çekirdeği yağı da etkili olabilir, herhangi bir aktardan satın alabilirsiniz. Gün içinde sürebilirsiniz.

Kivi kabuğu da göz altı morlukları için etkili olabilmektedir, kivi kabuğunun ıslak tarafını gözünüzün altında bir müddet bekletebilirsiniz.

Diğer bir doğal yöntem ise incirdir, inciri ikiye bölerek her iki gözünüzün üstüne koyarak 15 dakika kadar bekletip çözüm olmasını bekleyin.

C Vitaminleri göz altı kararmalarına iyi gelir, bu nedenle c vitamini alabileceğiniz portakal gibi meyveleri bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Diğer çözüm önerilerimiz.

1.) Sıcak masaj

– Göz altlarındaki siyahlıklardan kurtulmak için sıcak masaj yapılması önerilir. Sıcaklık gözlerdeki olası şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur.

– Temiz bir havlu ısıtılır. Ardından gözlere kompres olarak uygulanır. 15 dakika kadar gözlerde bekletilmesi önerilir. Uygulama gün içerisinde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

2.) Göz altı morlukları için soğuk su

– Sıcak uygulamaları kadar soğuk uygulamalar da göz altındaki koyulukların ve siyahlıkların azaltılmasına yardımcı olur. Kılcal damarların normalleşmesini sağlarken aynı zamanda kan akışını dengeler.

– Soğuk su poşeti ya da soğutulmuş havlu gözlere kompres olarak uygulanabilir. Gün içerisinde birkaç kez tekrar edilmesi gerekir.

3.) Göz altı lekeleri için maske: Limon

– Limon C vitamini açısından son derece zengin bir besindir. Bu içeriği ile gözlerdeki koyulukların azaltılmasına yardımcı olabilir. Ciltteki kolajen üretimini artırdığı için cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

– Limon suyu ile su karıştırılır. Ardından koyulukların üzerine pamuk yardımı ile uygulanır. Bir süre bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Bu uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4.) Göz altı koyuluğu için maske: Yulaf ezmesi

– Yulaf ezmesi ciltteki kaşıntı ve ölü derilerden kurtulmak için kullanılır. Aynı zamanda şişlikleri ve iltihabı da azaltır.


– Bir kase sıcak suyun içerisine yulaf ezmesi eklenir. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Ardından süzülür ve içerisine badem yağı eklenerek hamur kıvamına getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. 20 dakika kadar bekletildikten sonra alan ılık su ile durulanır.

5.) Göz altı halkalarına çözüm: Patates maskesi

– Patates suyu ya da patates püresi göz altlarına doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve soğuk su ile durulanır. Antioksidanlar açısından zengin olan patates cilt yapısının kendini yenilemesine yardımcı olur ve olası iltihabı azaltır.

6.) Göz altı halkalarına ne iyi gelir: Salatalık

– Salatalık da patates gibi oldukça etkili bir besindir. İçerdiği enzimler ile cildi besler ve nemlendirir. Aynı zamanda cilt yapısının güçlenmesini sağlar. Gözlerdeki koyulukların azaltılması için düzenli olarak kullanılabilir.

– Biraz salatalık suyu ya da salatalık püresi gözlere uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama haftada birkaç kez yapılmalıdır.

 7.) Göz altı halkaları için ne yapmalı: Baş pozisyonunu yükseltmek

– Yatarken 2 yastık kullanılması önerilir. Bu şekilde göz bölgesine kan akışının birikmesi engellenir. Bu da gözlerde koyuluk ve siyahlaşma olmasını engeller.

8.) Pancar

– Pancar da göz altındaki koyulukların azaltılmasında son derece etkili bir çözümdür.

– Bir adet pancarın suyu sıkılır. Bu su pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

9.) Çay poşetleri

– Çay poşetleri da göz altındaki koyuluklar ve şişlikler için önerilen etkili çözümlerden biridir. Olası ağrıları ve iltihabı azaltır. İçerisindeki tanen ile son derece etkilidir.

– Çay 5 dakika boyunca demlenir. Ardından süzülür ve fazla suyu sıkılır. Çay poşeti göz altına kompres olarak uygulanır. 15 dakika kadar bekletilmesi önerilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

10.) Ispanak

– Ispanak K vitamini açısından son derece zengindir. Bu içeriği ile göz altındaki kılcal damarların görünümünü düzeltir. Ağrı ve koyulukların azaltılmasını sağlar.

– Ispanak beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir. Yemek şeklinde ya da salatalara eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak ıspanak yaprakları ezilir ve hamur kıvamına getirildikten sonra etkilenen alana uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır.