YABANCI BİRİYLE EVLİLİK NASIL YAPILIR?

Öncelikle yabancı biriyle evlilik nasıl yapılır? Türkiye'de evliliğinin geçerli sayılabilmesi için yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmesi gerektiğini bilmen. Yani yabancılarla evlenme prosedürü öyle filmlerde gördüğünüz gibi konsoloslukta, başkonsolosun kıydığı nikahlarla resmiyete kavuşmuyor. Peki, yabancı biriyle evlenmek için gerekli olan evraklar neler?;

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

4 adet ikiniz tarafından da ayrı ayrı imzalanmış evlenme isteğinizi gösteren "Evlilik Beyannamesi"
TC vatandaşı için nüfus cüzdanının aslı, yabancı uyruklu eş için resmi tercümesi yapılmış pasaportu ve kendi ülkesinden alacağı yine resmi olaylı "Doğum Belgesi"
4 adet vesikalık fotoğraf
Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatılmış sağlık raporu
Her ikinizin de bekar olduğunuzu kanıtlayan medeni durum belgesi ve yabancı uyruklu eş için kendi ülkesi veya resmi konsolosluklar tarafından verilebilen yabancılar için evlenme ehliyet belgesi
Eşler aldıkları evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesini daha sonra İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü'nden onaylatacaklar. Eğer eşlerin, konsoloslukları Ankara'da ise o zaman da bu belgeleri Ankara'da Dış İşleri Bakanlığı'na onaylatmaları gerekiyor.

Burada unutmamanız gereken en önemli şey, evlenme ehliyet belgesinde kişinin bekar olduğunu belirtmesinin yeterli olmadığı ve “evlenmeye engel bir hali yoktur” ibaresinin de belgede bulunması gerektiğidir. Ayrıca yabancıyla Türkiye'de evlenmek için fahri konsoloslukların yapmış olduğu hiçbir onay, resmi onay olarak kabul edilmiyor.

Yabancı Biriyle Evlenme İşlemlerinde Apostil Nedir?

Apostil kelime anlamı olarak, anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında resmi olarak onaylanan evrakın diğer ülkede de geçerli olması durumudur. Türkiye'nin apostil anlaşması olduğu ülkeler arasında eğer evleneceği kişinin ülkesi de varsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye'de geçerli hale geliyor. Böylece yabancı biriyle evlilik prosedürü arasında önemli bir zaman kaybı olan onaylatma işlemleri de apostil ile kısalmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, apostil onayı almış tüm belgelerin başında Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” yazısının olması gerektiğidir.